26 ARALIK 2019

Sandalyenin Tarihi

Sandalye binlerce yıl, kullanım eşyası olmaktan çok, itibar ve statü göstergesi olarak kullanıldı. Günümüzde de sandalye sahibi olmak bir otorite sembolüdür. Öyle ki "chairman” başkan gibi anlamlara da gelmektedir. Komitelerin, yönetim kurullarının ve akademik bölümlerin hepsi chairman unvanına sahip kişiler tarafından yönetilmektedir.

Sandalye 16. yüzyıla kadar herhangi bir yerde yaygın olarak kullanılmamıştır. Eski zamanlardan günümüze ulaşabilen sandalye sayısı da çok azdır. Antik çağlardaki sandalyelere ait bilgilerimiz ise tamamen anıtlar, heykeller ve resimlerden edinilmiş bilgilerdir. Az sayıdaki örnekler de İngiltere’de British Museum’da ve Kahire’de Mısır Müzesi’nde bulunmaktadır.

İhtişamın sembolü olan sandalye eski zamanlarda abanoz, fildişi ya da altın yaldızlı ve ahşap oyma tarzında yapılır, pahalı malzemeler ve güzel desenlerle kaplanır, hayvan figürlerinin olduğu ayaklarla desteklenirdi. Çin’de ise Tang hanedanı (MS 618-907) zamanında Çinli seçkinler arasında yüksek koltuk şeklinde görülmeye başlandıktan sonra toplumun tüm seviyelerine yayıldı. 12. yüzyılda diğer Asya ülkelerinde yaygın olmasına karşın Çin’de zemin üstünde oturulmaz, evlerin büyük kısmında tabure kullanılırdı.

Avrupa’da Rönesans ile gelen değişimle birlikte sandalye bir ayrıcalık olmaktan çıkarak herkesin satın alabileceği ve evinde kullanabileceği bir eşya haline geldi.

Kaynak: www.sandalyeonline.com

E-Bültene Kayıt Olun

Kurumsal duyurular, yeni ürünler ve en güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olun.